Založ si blog

1. časť – Tak ako vždy

Bolo ráno a chlapec sa zobúdzal s tým istým pocitom ako včera . „Čas na hlúposti alebo makať na svojich veciach ?“ Sadol si za počítač , zapol facebook a pozoroval to , čo videl aj včera – rovnaké tváre , rovnaké ahoj , rovnaký prístup . Všetko to bolo rovnaké . Stále dookola kto sa ako opil , aká bola dobrá párty , aké sú krásne na fotke . Neznášal stereotyp . Zapol hudbu . Už nejakú dobu nemal presne určenú svoju obľúbenú skladbu . Repráky naplno , postavil za zo stoličky a nahodil na seba mikinu . Prešiel cez posteľ k skrini, otvoril ju a znova , tak ako vždy , vytiahol druhú mikinu . Popritom si pospevoval skladbu , no nie tú čo hrala v reprákoch . Bolo jedno aká skladba tam hrala , hlavne že bola naplno . Presne tá mikina mu pripomínala , že má byť v niečom iný ako ostatní . Že aj keď celý deň býva stereotypom , stačí jeden moment a stereotyp zmizne . V tom do izby vbehla jeho mama . Povahou si boli podobní , až na to , že on bol kúsok výbušnejší . Bola pokojná, tak ako vždy , nič iné sa teda ani čakať nedalo :“Daj to prosím ťa potichšie .“ Pomaly prešiel k počítaču a repráky stíšil . „Poď dole , raňajky máš na stole .“

Zišiel dole . Tam videl opäť to isté : rožky s nejakou pomazankou . Opäť , zas a znova . Rýchlo to do seba nahádzal a zbehol do kotolne . Otvoril dvere , rýchlo , tak ako vždy , ukradol cigaretu z maminej krabičky a zapálil si . Pre istotu zavrel dvere a otvoril vrátka na peci . Dym dýchal do pece a popritom robil krúžky . Pomaly šluk za šlukom vychutnával horkú príchuť dymu . Občas mal obrovské chute , inokedy zas nie. Bolo to podľa nálady , ktorá však zo dňa na deň v roku 2015 klesala . Tak fajčil čoraz viac . Niekedy aj celú krabičku , niekedy dve , no na tri sa zatiaľ nedostal . Špak vhodil do pece . Vybehol opäť hore , spravil si kávu a rýchlo išiel do svojej izby . Bolo to to isté ako včera? Áno bolo . Každým deň bol o tom istom . Snažil sa občas ho zmeniť , že spravil niečo naviac , občas niečo menej . No takto isto malo byť celý najbližší týždeň . Prázdniny . Takže rovnaký stereotyp . No chcel niečo viac . Občas vybehol , no nik vonku . Keď aj za niekým zašiel , všetci sedeli za virtuálnou realitou . Zašiel za budovu a zapálil si , tentokrát už svoju cigaretu . Občas ich mal odložené u kamaráta . Sám netušil prečo . Možno to bol strach z otca, možno niečo iné . Mnoho strachu však už nemal . Nemal už štrnásť , keď bol vystrašený zo všetkých veci, čo ho obkolesovali . Kedysi blúdil , no teraz už bol zablúdený . Chápeš ? Keď jednoducho chceš zmenu , no nejde to . Čosi ťa ťahá dole . A nevieš čo to je . Presne tak to mal . No nevedel ako sa toho zbaviť . Netušil čo ho ťahá . Už si povedal , že jednoducho príčinou si je on sám . Moc na ňu myslel . Na dievča , ktoré ostalo s človekom , ktorý si ju neváži a využíva ju . No ona bola moc naivná na to , aby tomu rozumela. Toľko krát sa jej snažil pomôcť . Za dobrotu na žobrotu sa vraví . Možno mal zlomené srdce , možno len chcel ešte viac . Bol zo všetkého sklamaný.

Nastalo jedenásť hodín a ľudia pomaly putovali do kostola . Jedna babka , ktorá išla dole cestou po ňom zazrela . Už dávno mu vravela , či nieje veriaci . On jej odpovedal : „Ten kto je veriaci , si to nepotrebuje dokazovať tým , že chodí do kostola .“ Viac sa o tom nebavil . Nechcel riešiť to , čomu aj tak nepochopia . Taký bol celý čas . Keď nebolo o čom , odišiel . Celý deň tak pokračoval . Vošiel do izby , pustil si hudbu a písal . Veľmi rád písal . Či už básne , alebo len tak . Bola to jediná vec čo ho napĺňala . Ako keď niekto rád varí , alebo také niečo . Potom prehliadal staré fotky , počúval staré pesničky a tak sa vracal do minulosti. Hlavou úplne inde v snoch , v minulosti , v budúcnosti no premýšľal aj nad prítomnosťou . Otázky typu „čo teraz , kam , čo ?“ a podobné , mu stále vírili hlavou . V hlave mal disco , ktoré samo skákalo sem a tam . Možno preto sa nevedel rozhodnúť .

Večer si išiel sadnúť do krčmy . Rád znova „tak ako vždy“ sedel sám a písal . Do uší nasadil slúchadlá , pustil hudbu a písal riadok za riadkom. Išlo mu to z hlavy samo . Cigareta za cigaretou padali rovnako , ako padali slová na papier . Písal veľmi dlho , keď ale začal písať „rovnako ako pred snehovou búrkou , ako pred citmi , boli všade no len nie tam , kde sme boli my“ . Vtedy sa zasekol . Išlo to z hlavy samo , no toto ho zasiahlo . Kdesi tam cítil tú dýku. Spomenul si na ňu , na jej tvár , na jej úsmev , slová ktoré medzi nimi padli a znova ho to vzalo . Tak ako vždy . Chcel jej napísať , chcel ju znova vidieť . Prečo si ho blokla ? On chybu nespravil . Nemôže za nič , čo sa stalo . Znova ďalšia a ďalšia . Cigarety padali samé od seba . Vtedy mu prišlo zle . Rozbehol sa na záchod . Nahol sa nad misu a naťahovalo ho . Vopchal si prsty do hrdla a vtedy to z neho vyšlo . Všetky pocity vyvrátil von . Sedel pred misou ešte asi minútu , kým vedel , že už to z neho vyšlo . So slzami v očiach došiel k umývadlu a prepláchol si tvár . Pozrel sa na seba v zrkadle oproti . Pochudnutá tvár poznačená stresom a strachom bola celá mokrá , oči červené , z plaču , ktorý sa zastavil behom chvíle . Zdalo sa , že už to je ok . No bolo to stále rovnaké . Ako každý deň – Tak ako vždy .

Biela a čierna

19.08.2015

Ráno , na nič spánok . Spal tri hodiny a zobudil sa . Posledné dni ubiehali veľmi divne a rýchlo . Nič z toho čo sa udialo si takmer nepamätal . Domov nechodil , objavil sa tam raz za čas, potom viac »

6. deň , 5. časť -Krása

16.08.2015

Krása sa dívať na to , ako sa rozpadáva jeden svet a ten druhý zatiaľ kvôli tomu druhému chátra . Je to rozpad , jedna vec závisí na druhej . Zničí sa jedna , zničí sa aj druhá . Ničí viac »

5. deň , 4. časť -Až dokým nebude svetlo

31.07.2015

Prešiel až na druhú stranu cez ulicu , kde preskočil oplotenie a sadol si tam na lavičku . Bol tam dom , v ktorom nikto nebýval . Lavička ale bola ako nová . Vždy na nej sedávali po večeroch viac »

Plyn, kúrenie, euro

Šéf OMV: Riziká plynovodu Nord Stream 2 sú zveličené

20.05.2018 16:42

Druhá vetva plynovodu Nord Stream nedokáže celkom nahradiť trasu, ktorá vedie už roky cez ukrajinské územie, tvrdí šéf OMV, spoluinvestora projektu.

Diaľnica, D1, Česko, Praha, Brno

Česi plánujú okružnú diaľnicu okolo celej krajiny, potrvá to desaťročia

20.05.2018 16:33

V Česku pracovníci štátnej firmy Riaditeľstvo ciest a diaľnic ČR začínajú pracovať na druhej fáze diaľničnej siete.

Mahmúd Abbás

Palestínsky prezident Abbás skončil v nemocnici s vysokou horúčkou

20.05.2018 16:30

Palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása prijali do nemocnice v predjordánskom meste Ramalláh po tom, čo sa u neho objavila vysoká teplota.

maďarsko, plot, utečenci

Čierna Hora reaguje na prílev migrantov, uvažuje o plote na hranici s Albánskom

20.05.2018 16:03

Čierna Hora zvažuje možnosť vybudovania plotu z ostnatého drôtu na hranici s Albánskom.

Jakub Samek

Život je občas hrou , inokedy hrou o život

Štatistiky blogu

Počet článkov: 6
Celková čítanosť: 5180x
Priemerná čítanosť článkov: 863x

Autor blogu

Kategórie